Щоденні архіви: 14.08.2018

Перший Спас – Медовий

Сьогодні 14 серпня православні християни відзначають Перший Спас та день пам’яті семи мучеників Макавеїв.

Вітаємо усіх з цим святом! І трошки історії.

Народні назви свята – Маковія, Маковея, Перший Спас, Спас на воді, Семи братів мучеників Макавеїв.

Це свято прийшло до нас з Візантії, де було встановлене не пізніше ІХ ст. Воно полягало в перенесенні з імператорського палацу до храму Софії частини хреста Господнього, що збереглася. Протягом двох тижнів святиню носили по Константинополю . За допомогою хреста освячували воду, щоб вона стала чистішою та щоб йшли дощі в спеку – звідси назва Спас на воді.

Свято Маковія також походить від подій, описаних у біблійних розповідях про сім святих мучеників Макавеїв і їх матір Соломонію, яка благословила синів загинути за віру. Із цією історією пов’язана народна назва свята – Маковій Спас і традиція приносити на освячення в церкву випічку з маком і букети ароматних трав і квітів, які називаються “маковейчики”.

У кожному такому букеті  мають бути присутні великі достиглі голівки маку, городні та лісові квіти: чорнобривці, жоржини, айстри, гвоздики, барвінок, а також різні трави (які в народі називають зіллям, зіллячком): васильки, м’ята, чебрець, любисток, полин, деревій, будяк-пристрітник.

У цей день в церквах святять воду, квіти, мак і мед нового збору. Тому свято ще має назву Медового Спасу. Разом з медом освячують також овочі першого врожаю і насіння.

Після освячення букети квітів та голівки маку кладуть за образи і зберігають до весни.

Освячена цього дня вода цінується не менше стрітенської і вважається корисною від усіх хвороб.

14 серпня – це початок дуже суворого Успенського посту.

Успенський піст – єдиний, присвячений Богородиці: він починається за два тижні до свята Успіння Пресвятої Богородиці. Цей піст майже такий же суворий, як і Великий: риба дозволяється тільки у Свято Преображення Господня, 19 серпня.